top of page
Search

5 Nemačkih Komedija Koje Morate Odgledati! (Gledaj i Uči Vol 4.)

  • Writer: Damir Deljanin
    Damir Deljanin
  • May 8, 2023
  • 3 min read

Updated: Dec 30, 2024

Ako ste fan komedija, kao i ja, onda vas filmovi koje ću podeliti u nastavku sigurno neće razočarati! Ovi filmovi su savršen način da uživate u smehu, a uz to ćete naučiti i nekoliko novih reči na nemačkom jeziku. Da li može biti bolja kombinacija?


Pre nego što pređem na preporuke, želeo bih da skrenem pažnju na jedan važan savet: aktivno slušanje je ključ uspeha! Nemački jezik je pun nijansi i posebnosti, a pasivnim slušanjima (poput toga da samo pustite film u pozadini) neće biti dovoljno da zaista napredujete. Dakle, dok uživate u humoru i situacijama iz filma, obratite pažnju na način na koji likovi govore, njihov intonaciju i kako koriste reči u svakodnevnim situacijama.


Pokušajte da zabeležite nove izraze, fraze ili dijaloge koje možete ponoviti ili koristiti u stvarnim razgovorima. Takođe, obratite pažnju na izgovor. Učenje je mnogo efikasnije kada ste u potpunosti usmereni na detalje, a filmovi su odličan način da vežbate jezik u prirodnom kontekstu.







Soul Kitchen jeste komedija iz 2009. godine u režiji Fatiha Akina koja daje živahan pogled na haotičnu realnost vođenja restorana. Smešten u Hamburgu, Soul Kitchen je još jedan od Akinovih prikaza moderne, multikulturalne Nemačke.


Nemačko-grčki vlasnik restorana Zinos prosto nema sreće u poslednje vreme. Devojka mu se preselila u Šangaj, gosti bojkotuju njegov novi gurmanski meni u kuhinji, i još pored svega toga, ima problem s ledjima. Ali stvari počinju da se menjau kada Zinos zaposli novog kuvara koji insistira na promeni menija. Kako biste saznali da li će se Zinosu sreća napokon preokrenti, ostaje vam samo jedno, a to je da pogledate film.








Good Bye Lenin jeste briljantan film pun suptilnih komičnih elemenata, iskrenih porodičnih odnosa i domišljate političke satire. On oslikava pad komunizma i dugotrajnu nostalgiju za Istočnom Nemačkom koja više ne postoji. Stalno se prepliću bajkoviti elementi sa stvarnim, lični sa političkim stvarajući savršenu alegoriju snova i zabluda kojom se mnogi sistemi i danas vode. Ukratko, Good Bye Lenin jeste film koji zaista vredi odgledati.













Još jedan film koji prikazuje život u Istočnom Berlinu kasnih 1970-ih. Film je režirao Leander Haussmann, a objavljen je neposredno pre romana Am kurzeren ende der Sonnenallee koji se bazira na sličnim dogadjajima. Scenario filma kao i roman napisao je Tomas Brussig koji naglasak stavlja na važnost pop-arta, a naročito pop muzike za omladinu Istočnog Berlina. Inače, Sonnenalle jeste prava ulica u Berlinu koju je presecala granica između Istoka i Zapada u vreme Berlinskog zida.
















Možda komedija nije pravi opis za ovo remek delo, ali sigurno ćete pronaći skirvenu satiru u mnogim scenama ovog filma. Peter i Jan su ‘edukatori’, anarhisti koji provaljuju u domove bogatih ljudi, nikada ne kradu, već daju obaveštenje da su im dani odbrojani. Ali, pošto se igraju sa vatrom na ovaj način, neizbežno je da će stvari u jednom trenutku da se otmu kontroli. Na jednom mestu će se naći izgubljeni ljubavnik, oteti bogati kapitalista i par novih ljubavnika, stoga pustite film i pogledajte intrigantne neočekivane obrte.









Toni Erdman jeste nemačko-austrijska komedija-drama iz 2016. godine u režiji, scenariju i koprodukciji Maren Ade. Premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u Kanu i proglašen je za najbolji film 2016. od strane Sight & Sound-a kao i drugih uglednih časopisa. Ova nemačka komedija prikazuje jedan težak humor i veliki patos u nadrealnom sudaru između oca i ćerke. I verujte mi, sudar je prava reč koja opisuje ovaj film.












Nema ništa bolje nego učenje kroz zabavu! I, naravno, ako želite da unapredite svoje nemačko znanje još brže, posetite moj sajt Nemacki svuda, gde možete pronaći korisne resurse i lekcije koje će vas voditi kroz sve aspekte nemačkog jezika i gde možete da zakažete svoj prvi čas!

Comments


bottom of page